Propozycje zabaw 6 m-cy do 1 roku życia

Propozycje zabaw dla dzieci w wieku od 6 m-cy do 1 roku życia

Zabawa jest podstawową formą aktywności małego dziecka poznającego świat i siebie. Jest  niezbędna dla rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Sprzyja dojrzewaniu i kreatywnemu myśleniu. Zabawa jest dla dzieci procesem spontanicznym i jednocześnie najlepszym sposobem poznawania świata.

Przeprowadzono wiele badań naukowych, dowodzących niezbicie, jak ważna jest wczesna stymulacja zmysłów. Jednym z głównych elementów są zabawy działające na zmysł wzroku, węchu, dotyku, słuchu i smaku. Pobudzając zmysł wzroku i słuchu podczas zajęć muzycznych ( np. słuchanie piosenki) dzieci próbują wydawać różne dźwięki i bawić się swoim głosem.

Rozwijając zmysł dotyku istotnym elementem jest możliwość dotykania różnych przedmiotów i manipulowania nimi. Zapoznają się z różnymi fakturami (np. miękki, gładki, szorstki), przez co poznają otaczający ich świat.


Jedną z wielu zabaw wspomagający rozwój dziecka są zabawy z wykorzystaniem papieru,  a dokładniej różne jego rodzaje np.: papier ksero, śniadaniowy, bibułę, krepę itp. 

Dzieci w obecności dorosłych dotykają, manipulują zapoznając się z różnorodnością papieru. Innymi przedmiotami (tylko pod czujnym okiem rodziców/opiekunów), które można wykorzystać podczas zabawy z naszymi maluchami są drewniane łyżki, łopatki, plastikowe pojemniki, garnki, miski i wiele innych rekwizytów, którymi dziecko może machać, bębnić, uderzać, przekładać z ręki do ręki.


Małe dzieci są bardzo zainteresowane śledzeniem zachowania osób znajdujących się w jego otoczeniu. Wspomaganie tej umiejętności może przekształcić się w wesołą zabawę.

Dziecko chętnie ogląda różne formy ruchu z udziałem opiekunek. Prowadzące poruszają się wolniej lub szybciej.  Śpiewają, mówią lub klaszczą.  Taki rodzaj zabawy wspomaga zmysł wzroku, słuchu, ale też wpływa na wyobraźnię.


Kolejną zabawą sprawiająca radość dziecku i dając możliwość twórczej ekspresji jest zabawa z piosenką. Ćwiczenia związane z muzyką i ruchem są dla dzieci na tym etapie bardzo atrakcyjne, pozwalają one ćwiczyć ruch, a także są fundamentalnym sposobem wyrażania siebie.  Dzieci w sposób spontaniczny zaczynają się poruszać lub dreptać, jeśli muzyka jest im znana.

Żłobek Integracyjny

Komentowanie jest wyłączone.