Jak słyszy moje dziecko
Dziecko swoje pierwsze spotkanie z muzyką może mieć już w okresie niemowlęcym, a nawet jeszcze wcześniej, zanim pojawi się na świecie.
Już w 6 miesiącu życia płodowego dziecko odbiera dźwięki z zewnątrz i słyszy bicie serca matki. Istnieją badania, które dowodzą, że dzieci które słuchały kojącej muzyki będąc jeszcze w brzuszku u mamy, lepiej śpią, szybciej się rozwijają, a nawet pamiętają muzykę, której słuchały przed narodzeniem.
Dla noworodka najlepszą muzyką jest czuły głos i śpiew mamy, który dociera do niego wcześniej niż obraz jej twarzy.
Około 2 – 3 miesiąca życia dziecko zaczyna reagować na głos matki i pojawia się na jego twarzy uśmiech.
Między 3 a 8 miesiącem życia obniża się próg wrażliwości słuchowej dziecka i dziecko staje się „strachliwe” na nagłe i głośne odgłosy.
Około 7- 8 miesiąca główną rolę w odbiorze mowy spełnia melodia i ton, a nie jej znaczenie.
Dzieci w wieku 12 miesięcy interesują się przedmiotami, które wydają różne odgłosy. Bardzo lubią stukać w metalowe miski, w stół czy przelewać wodę w butelce. Stają się sprawcze i nie mogą się nadziwić, że to one wydają te dźwięki. Dziecko, które zaczyna już chodzić i wypowiadać pierwsze słowa, bardzo chętnie naśladuje dźwięki różnych przedmiotów np. pociąg, auto, piesek, kotek itd.Dzieci dwu i trzyletnie upraszczają budowę harmoniczną utworu, i bardzo często śpiewają tekst piosenki na jednym dźwięku i jednej linii melodycznej. Jednakże każda nowa piosenka uczy dziecka nowych połączeń melodycznych oraz doskonali jego funkcje poznawcze.
Wraz z wiekiem wzrasta ostrość słuchu, a swą dojrzałość osiąga w 10 roku życia.
Opracowała
Mariola Stawczyk-pedagog