W co się bawić?

W co się bawić? Propozycje zabaw dla dzieci w wieku niemowlęcym

O roli zabawy w rozwoju dziecka w wieku niemowlęcym specjaliści wiedzą już sporo. Przede wszystkim zabawa to doskonała forma aktywności ruchowej, rączki małego dziecka chwytają, przekładają, wkładają zabawki do buzi, tak by lepiej ją poznać, „zbadać”. Nie bez przyczyny mówi się o tym, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Zabawa wzbogaca wiedzę dziecka dotyczącą budowy jego własnego ciała, wyrabia świadomość kierowania ruchami ciała. Stanowi źródło radości, dobrego nastroju, umożliwia odreagowanie napięć.

Organizując zabawę dla naszego maluszka, warto wiedzieć, jakie umiejętności z punktu widzenia teorii posiada w danym okresie dziecko.

Wiek w miesiącachUMIEJĘTNOŚĆ
3 – 4celowe chwytanie przedmiotów, potrząsanie nimi
6manipulowanie przedmiotami, przekładanie ich z rączki do rączki
8szukanie przedmiotu, który zniknął z pola widzenia, wyrzucanie zabawek z łóżka
10naśladowanie prostych ruchów

Propozycje zabaw dla Małych Odkrywców:

Kolorowa butelka – do przezroczystej, plastikowej butelki wlewamy wodę, odrobinę płynu do mycia naczyń oraz barwnik spożywczy, dokładnie zakręcamy butelkę, dla bezpieczeństwa można obkleić nakrętkę taśma klejącą. Taką zabawę możemy zaproponować nawet 3 – 4 miesięcznemu maluchowi, który będzie oglądał i potrząsał zrobioną przez nas zabawką. Wyzwala ona w dziecku ciekawość, stymuluje koordynację oko – ręka, która w przyszłości zaowocuje lepszymi wynikami w nauce raczkowania, a później czytania, rysowania i pisania.

Identyczne rezultaty osiągniemy tworząc inny rodzaj butelki dla dziecka. Należy wlać do niej wody mniej więcej 2/3 i umieścić w niej malutkie przedmioty – guziki, skrawki folii aluminiowej, kolorowe piórko itp.

Nieco starszemu dziecku (powyżej 9 miesiąca życia) możemy umilić czas dzięki butelce z kolorowym sznurkiem w środku. W tym celu można też pokusić się o zszycie kilku różnych tasiemek. Umieszczamy je w butelce, najlepiej przezroczystej, przytrzymując jeden z jej końców. Pomagamy dziecku chwycić go i wyciągać z butelki. Walory tej zabawy są podobne jak we wcześniejszych propozycjach, dodatkowo dzieci ćwiczą przy niej koncentracje uwagi, doświadczają poczucia sprawstwa i rozwijają chwyt pęsetkowy.

Kolejna zabawa będzie doskonałym treningiem koncentracji uwagi i pamięci każdego Małego Odkrywcy, który skończył 10 – 11 miesięcy i jest głodny nowych wrażeń. Do pustego kartonika po chusteczkach higienicznych włóż różne przedmioty – np. piłeczkę, dzwoneczek, piszczałkę itp. Pokaż dziecku, w jaki sposób wydostać zabawkę z kartonika.

Ta z pozoru banalna zabawa pozwoli dziecku doskonale rozwinąć zmysł dotyku. Do głębszego talerzyka lub pojemnika nasyp soli lub mąki, trzymając dziecko na kolanach, zamocz powoli jego rączki w misce z letnią wodą i połóż je na sypkim materiale, pomóż malcowi pocierać dłonie o siebie, ponownie zanurz je we wodzie, czynności powtarzaj dopóki sprawiają dziecku radość. Zwróć uwagę, by Twoja pociecha nie włożyła całej rączki obsypanej solą lub mąką do buzi.

Wykorzystując łatwo dostępne w każdym gospodarstwie domowym materiały, możesz wspierać rozwój Twojego dziecka. Kształtowanie pojęcia stałości przedmiotu, ćwiczenie uwagi, cierpliwości, koordynacji wzrokowo – ruchowej, to tylko niektóre zalety kolejnej zabawy. Stawiamy przed dzieckiem pionowo rurkę po ręczniku papierowym (można ją rozciąć nożyczkami nadając pożądaną wysokość). Przez górny otwór wrzucamy zabawkę, która się w nim zmieści, po czym podnosimy rurkę do góry odkrywając zabawkę. Takie zajęcie dostarczy dziecku wiele radości. Starsze niemowlaki mo próbować same umieszczać przedmioty w rurce i podnosić ją do góry. Zabawę można urozmaicić poprzez umieszczenie rurki na otwartej dłoni dziecka. Będzie wówczas czuło spadający przedmiot.

Rodzicu pamiętaj:

Nawet najpiękniejsza i najdroższa zabawka nie zastąpi dziecku bliskiego kontraktu z Tobą.

Korzystając z powyższych propozycji zabaw nigdy nie pozostawiaj dziecka samego.

Dokładnie opowiadaj dziecku o tym co robisz w danym momencie, opisuj doświadczenia, to jeszcze bardziej wzmocni walory każdej zabawy.

Udanej zabawy!

Marta Modrzejewska
psycholog

Komentowanie jest wyłączone.